W czasach kiedy blogi są już bardzo popularne coraz więcej osób zastanawia się nad założeniem swojego. Ale blogi to już nie są brzydkie elektroniczne pamiętniki nastolatek przepełnione różem i serduszkami. Blogi to często miejsca bardzo eksperckie, gdzie ich autorzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i doświadczeniem. Właśnie na takim blogu się znajdujesz! Korzysta z tego też coraz więcej firm, które zakładają swoje firmowe blogi, a te już zdecydowanie odbiegają od stereotypu bloga=pamiętnika.

Niezależnie czy jesteś prywatną osobą, czy reprezentujesz firmę czy chcesz mieć elektroniczny pamiętnik, jesteś tu po to, żeby dowiedzieć się gdzie założyć bloga?
Jest na to wiele sposobów, ale w tym wpisie opiszę 3 najpopularniejsze.

 

1| Założenie bloga na gotowej darmowej platformie np. Blogspot/Blogger lub WordPress.com

Chcesz zacząć pisać bloga, ale nie wiesz zupełnie czy to Cię wciągnie? A może chcesz pisać, ale nie wiesz o czym, albo w ogóle nie wiesz nic o blogowaniu i chcesz zobaczyć „z czym to się je”? Jeśli nie chcesz wydać ani grosza na blogowanie możesz skorzystać z jednej z gotowych darmowych platform blogowych. Najpopularniejsze to w tej chwili Blogspot, który należy do Google oraz WordPress.com.

Jedna i druga platforma ma opcję darmową, która jednak łączy się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim piękny i wymyślony przez Ciebie adres bloga będzie miał do nazwy doklejoną z góry narzuconą końcówkę .blogspot.com lub .wordpress.com. O ile rozumiem, że w przypadku bloga osobistego to może komuś nie przeszkadzać, o tyle w przypadku bloga firmowego lub marki osobistej jest to już widziane jako faux pas.

Gdzie założyć bloga blogger-vs-wordpress

Platformy mają też inne ograniczenia, jedno z nich dotyczy wyglądu bloga. Obie mają standardowo kilka różnych szablonów do wyboru, jednak większa rewolucja wiąże się zazwyczaj z koniecznością wprowadzania zmian w kodzie, z czym nie każdy może sobie poradzić.

Kolejna sprawa to kwestia „własności”. O ile treści na takich blogach należą do autora (sprawdź to dokładnie w regulaminie platformy!), to prawo do ich wyświetlania ma konkretna platforma. Dlatego jeśli z jakichkolwiek względów (np. jak ktoś zgłosi Twój blog jako niewłaściwe treści) platforma nie będzie chciała już wyświetlać Twojego bloga, może przestać to robić. Opisuję tutaj sprawę w dużym uproszczeniu, ale tak mniej więcej to wygląda.

Istnieją też inne platformy, na których można za darmo prowadzić bloga, ale wiem, że na niektórych wiąże się to z wyświetlaniem cudzych reklam w strategicznych miejscach więc o nich w ogóle tutaj nie wspominam.

 

2| Założenie bloga na gotowej platformie i dopłacenie za dodatkowe funkcje

Dobra wiadomość dla blogów firmowych albo wszystkich tych, którym zależy na własnym adresie – jest taka możliwość! Na obu platformach wiąże się to z kosztami. Na Blogspocie jest to tylko koszt wykupienia domeny u dowolnego dostawcy, potem wystarczy już samodzielnie skonfigurować bloga i będzie się wyświetlać pod wybranym adresem. Na tą chwilę nie ma innych płatnych opcji. Jedynym dodatkowym kosztem może być zakup płatnego szablonu.

Gdzie założyć bloga blogger-vs-wordpress-2
Porównanie widoku kokpitu: Blogger | WordPress.com

Na platformie WordPress.com sprawa ma się trochę inaczej. Poza kosztem zakupu domeny trzeba będzie zapłacić jeszcze określoną kwotę rocznie za możliwość używania własnego adresu (aktualny cennik WordPressa.com). Jest kilka planów do wyboru, zależnie od tego jakie jeszcze dodatki są Ci potrzebne. Suma summarum wychodzi całkiem niezła kwota.

Obie platformy mocno ograniczają korzystanie z dodatkowych funkcji jak statystyki, wtyczki i inne dodatki. Albo jest to niemożliwe, albo trzeba zapłacić albo znać się na kodowaniu.

 

3| Założenie bloga na własnym hostingu np. w oparciu o WordPress.org

Mimo iż WordPress w wersji .com i .org mogą się mylić, bo są to bardzo podobne z nazwy – to jednak są to zupełnie inne rzeczy. WordPress.org to bezpłatny CMS (czyli „System Zarządzania Treścią”) tworzony bezpłatnie przez wielu zapaleńców i ciągle aktywnie rozwijany. W skrócie mówiąc wygląda to tak, że możesz go bezpłatnie zainstalować na wcześniej wykupionym hostingu u wybranego dostawcy, zbudować bloga, do którego masz pełne prawo i rozwijać go prawie dowolnie korzystając z dostępnym płatnych i bezpłatnych wtyczek, motywów i dodatków.

Gdzie założyć bloga wordpressorgHaczyk jest taki, że nie jest to najprostsze rozwiązanie, bo trzeba nauczyć się trochę technicznych rzeczy. No i jest się w pełni odpowiedzialnym za swoją stronę, również za to, że coś nie działa, nie ma do kogo pisać reklamacji. Jednak nie musisz się na wszystkim znać i możesz zlecić zrobienie bloga na WordPressie komuś kto się na tym zna, np. NAM 😉 Wtedy zostanie Ci tylko obsługa zbudowanej przez kogoś strony.

Gdzie założyć bloga wordpressorg kokpit
Na górze widok na kokpit świeżej instalacji WP | Na dole widok na kokpit rozbudowanego bloga

Obojętnie, którą metodę wybierzesz „WordPress na własnej domenie” – tak jest często nazywany – daje Ci bardzo dużo opcji rozbudowy strony o kolejne moduły, funkcjonalności, sklep, newsletter, SEO, statystyki itd. Moim zdaniem to absolutny must have szczególnie dla firm, ale też dla osób, które rozwijają swoją markę osobistą oraz tych, którzy zakładają bloga z myślą o jego monetyzacji.

Oczywiście WordPress nie jest jedynym CMSem ani też jedyną opcją, żeby założyć bloga na własnym hostingu. Jednak z obecnie znanych rozwiązań jest moim zdaniem najlepszy, najbardziej rozwojowy i najbardziej przyjazny dla użytkownika.

 

Więc gdzie założyć bloga?

Odpowiedzią jak zwykle jest „to zależy„. Ale to naprawdę zależy. Nie ma jednej słusznej drogi! Należy wziąć pod uwagę sporo aspektów, tj.:

  • oczekiwania
  • budżet
  • cel
  • poziom umiejętności lub czas i determinacja do zdobycia tych umiejętności
  • profil bloga

Moim zdaniem z tych 3 opcji na uwagę zasługują przede wszystkim 1 i 3. Jeśli nie wiążesz przyszłości zawodowej z blogiem, nie chcesz go monetyzować i profesjonalizować to ze spokojem darmowa opcja wystarczy.

Jeśli jednak myślisz o blogu 'na poważnie' warto zainteresować się WordPressem na własnym hostingu (czyli wersja WordPress.org), ze względu na jego szerokie możliwości rozwoju.Kliknij, aby Tweetnąć