W efektywnym prowadzeniu biznesu niezbędna jest aktywność, także ta w internecie. Wiele marek opiera się wyłącznie na działaniach w Social Mediach i ta aktywność jest głównym sposobem budowania ich bazy potencjalnych klientów i komunikacji z odbiorcami. Obecnie Twój biznesowy profil na portalach społecznościowych powinien być na wysokim poziomie merytorycznym,  konkurencja jest w tej chwili ogromna. Jednak żeby przyciągnąć uwagę do merytorycznych treści konieczne jest jej atrakcyjne opakowanie.

Co przyciąga uwagę w Social Media

Masz tylko kilka sekund żeby przyciągnąć uwagę odbiorcy swoją treścią i zainteresować go na tyle żeby poświęcił czas czytając artykuł albo ofertę. To przykre, że Twoja wartościowa treść może zostać po prostu niezauważona. Jakie są najlepsze metody by przykuć oko odbiorcy?

  • dołączaj do treści zdjęcia budzące ciekawość i emocje, które chcesz wywołać
  • zadbaj o estetykę zdjęć (ostrość, kontrast, kolorystykę…)
  • pokazuj swoje produkty w użyciu, w estetycznej, naturalnej aranżacji
  • dodaj do zdjęcia czytelny, trafny tytuł
  • przygotuj przejrzystą infografikę
  • opracuj krótki, treściwy filmik lub gif
  • stosuj elementy firmowej identyfikacji wizualnej: logo, fonty, kolorystykę. Zadbaj o spójność graficzną.

Pamiętaj – mózg o wiele szybciej przetwarza obraz niż tekst. Wyłapujemy też pojedyncze, atrakcyjne dla nas słowa.

Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów. - przysłowie chińskieKliknij, aby Tweetnąć

 

Jeśli czytasz ten tekst, interesuje Cię jak samodzielnie zadbać o atrakcyjność grafik na portalach społecznościowych lub jak usprawnić sobie tę pracę. Najlepiej mieć od tego zaufanego grafika, którego poczucie estetyki Tobie odpowiada. Nie polecam samodzielnego projektowania logo 😉 Pisałam już o tym w jaki sposób dobrze zaprojektowane logo może Tobie pomóc w biznesie, pisałam też komu i do czego potrzebna jest identyfikacja wizualna, to lepiej zostaw grafikowi.

Z bieżącymi grafikami pewnie próbujesz poradzić sobie samodzielnie. Pokażę Ci z jakich narzędzi sama korzystam, uważam za przydatne i ułatwiające pracę.

PicsArt – kombajn do obróbki zdjęć

Świetna darmowa aplikacja z której korzystam na codzień w smartfonie. Z racji większego ekranu idealna na tablet i komputer (wersję na komputer możesz pobrać w Microsoft Store). Niedostępna na Mac, ale bardzo podobną jest Autodesk Pixlr, którą też testowałam.

Możesz w niej edytować zdjęcia, robić kolaże, rysować i robić zdjęcia z nakładkami (ostatniego nie polecam 😉 ) Dostępna jest baza darmowych zdjęć i naklejek oraz tła, również płatne.

Oprócz typowych funkcji do edycji jak:

kadrowanie,

obracanie,

jasność,

temperatura,

nasycenie,

kontrast,

perspektywa,

zmiana rozmiaru,

kopiowanie fragmentów,

zniekształcanie,

dyspersja,

krzywe…

ukrytych pod ikoną „narzędzia„, appka ma całe multum dodatkowych funkcji.

32 różne filtry, rodzaje rozmycia, stylizacje (polygon, akwarela, szkicownik, kreskówka, gradient, kafelki, duochrome), dodawanie tekstur, naprawa skaz na twarzy, wybielanie zębów itd… te opcje znajdują się pod ikoną „efekty FX„. Żeby było mało, każdy efekt można stopniować, zmieniać jego parametry jak również częściowo wymazać.

grafika opracowana w aplikacji PicsArt

Pod ikoną „Magia” w efektach FX jest totalny kosmos, poeksperymentuj sobie 😉

Jest jeszcze aż 13 innych ikon do różnych funkcji, min. pisania tekstu, który można wyginać, dodawać cień, obrys itp. Polskie znaki jak najbardziej są, jeśli nie we wszystkich, to w przypadku większości fontów. Moją ulubioną funkcją jest  „Maska„, kryje ona w sobie możliwość dodawania nakładek imitujących światła, odblaski, bokeh, ramki, tekstury czy gwiazdki. Zestawy dodatkowych efektów są do kupienia w cenie od kilku do kilkunastu złotych ale ja np. zupełnie z nich nie korzystam.

Aplikacja jest intuicyjna i łatwo można się nauczyć gdzie znajduje się jaka funkcja.

Jeśli zapiszesz zdjęcie w pamięci telefonu nie zostanie ono upiększone żadnym znakiem wodnym, chyba że nałożysz swój, co też nie jest w tej aplikacji zbyt skomplikowane 😉 Przy bezpośredniej publikacji na Instagramie czy Facebooku apka nakłada mały znak wodny.

InstaBeauty – awaryjny make-up

Jeśli nie jesteś ekstrawertyczną nastolatką zrobienie dobrego selfie pewnie nie jest dla Ciebie proste. Appkę InstaBeauty warto mieć pod ręką. Chwila nie czeka, a poświęcanie czasu na poprawianie makijażu jest czasem niewygodne i jak się okazuje niekonieczne. Jeśli masz wyczucie i nie przesadzisz z wygładzaniem skóry efekty pracy mogą być bardzo dobre. Aplikacja potrafi również powiększyć oczy, wyszczuplić twarz i nos, usunąć worki pod oczami. Cud, miód, malina!

Desygner – projektowanie (nie)szablonowe

Aplikacja do której nie jestem do końca przekonana z racji tego, że używam profesjonalnych narzędzi do projektowania grafik od podstaw. Niemniej daje ona masę możliwości twórczych, a możliwość korzystania z gotowych szablonów znacznie ułatwia przygotowanie grafiki. Jest alternatywą dla popularnej Canvy. W appce dostępne są zarówno płatne jak i bezpłatne szablony, które możesz dostosować dowolnie do swoich potrzeb. Podczas pracy z nią niezbędna jest solidna dawka cierpliwości. Precyzja z jaką wybiera się dostosowywane elementy jest ograniczona rozmiarem ekranu i może być trudno trafić w odpowiedni element 😉 Skończoną grafikę możesz wyeksportować jako JPG, PNG lub PDF a także bezpośrednio opublikować na portalach społecznych.

grafika przygotowana w aplikacji Desygner

Canva – wreszcie również na Androidy

opis aplikacji Canva w wersji na Androida

Wpadłam szybko zedytować wpis bo właśnie odkryłam, że parę dni temu (chyba 4 grudnia) udostępniona została wersja Canvy na Androida.

Jest to najbardziej intuicyjna appka do tworzenia graficznych treści. Szablony mają wymiary standaryzowane, w sam raz do popularnych social mediów oraz kilka dodatkowych typu plakat, ulotka. Możesz w pełni edytować te szablony oraz korzystać z darmowych i płatnych grafik. Tak przygotowany obraz możesz wykorzystać również komercyjnie. Ostudzę tylko zapał niektórych do projektowania w Canvie logo, są pewne ograniczenia korzystania z zawartych w niej elementów.

Polecam wypróbować tą aplikację. Jeśli zaoferuje większą ilość fontów z polskimi znakami, w pełni zasłuży na miano – rewelacyjnej 🙂

FilmoraGo – intuicyjna obróbka video

Korzystam z pełnej komputerowej wersji programu jednak wersja smartfonowa jest równie rewelacyjna. Wiadomo, że dużo funkcji zostało uproszczonych jest jednak wystarczająca ilość opcji żeby zmontować atrakcyjne video do Social Mediów.

W trakcie wybierania ujęć, a także w późniejszym czasie możesz przyciąć odpowiednio fragmenty filmików. Kadrowanie klatek jest równie łatwe jak w przypadku zdjęć. Do każdego ujęcia możesz zastosować inne filtry, nakładki, teksty, ustawić ilość klatek na sekundę i dopasować ustawienia obrazu. Następnie dobierzesz pasujące przejścia pomiędzy ujęciami i muzykę. Finito!

Poniżej efekt 20 minut pracy 🙂

Jeśli uważasz, że komuś przyda się informacja o tych aplikacjach – udostępnij!