Idealna zimowa paleta kolorystyczna

Zima nadchodzi wielkimi krokami, właściwie to już od Wszystkich Świętych zakładasz kozaki, szalik i czapkę. Zmieniają się też nastroje, jeśli akurat nosisz się z zamiarem uruchomienia bloga lub strony www, prawdopodobnie myślami wodzisz wokół zimowej kolorystyki.

Jaka jest ta idealna? Nie do końca zimna, trochę iskrząca, jak mroźne powietrze i ciepły szalik 😉

Przygotowałam kilka propozycji, a przy okazji tipy jak stworzyć paletę kolorów ze zdjęcia.

 

Jak stworzyć funkcjonalną paletę kolorów

 

Żeby wybrane kolory przydały się nam podczas budowania strony internetowej i w trakcie pisania bloga, paleta musi być dobrze skomponowana. KotKreator poleca dobór 5 kolorów. Jest to optymalna ilość, dająca dostateczny wybór i zapewniająca spójność i porządek w tonacji strony.

  • Kolorem od którego zwykle zaczynamy jest PIERWSZY KOLOR FIRMOWY. Może być to jeden kolor, czasem dwa, zwykle pojawia się on w logo lub po prostu jest Twoim ulubionym.
  • JASNY KOLOR PALETY to taki, którego można używać jako jasnego tła. Może całkiem zastąpić biały, możesz stosować go zamiennie z bielą. To kolor o małej jaskrawości i maksymalnej jasności.
  • CIEMNY KOLOR PALETY wybierz na odwrotnej zasadzie. Niech będzie to kolor, który dobrze się czyta. Jeśli jest na tyle ciemny, że dobrze odcina się od bieli i wybranego już koloru jasnego, a na tyle rozjaśniony, że czytanie nie męczy oczu zbyt wysokim kontrastem, to to jest to.
  • Teraz spróbuj dobrać KOLOR KONTRASTOWY. Ładnie komponuje się on z pierwszym kolorem firmowym na zasadzie kontrastu barwy. W sposób: gama zieleni z czerwieniami, fiolety z pomarańczami/kremami, żółcie z niebieskimi itd… To zestawienie nazywa się dopełniającym.
  • Piąty to KOLOR UZUPEŁNIAJĄCY, który łączy barwy w paletę i podkreśla harmonię. Zwykle jest jakimś odcieniem pośrednim lub powtórzeniem którejś z barw w jaśniejszym bądź ciemniejszym odcieniu.

 

Układ kolorów na kole dopełniającym. Ilustracja na licencji CC0Ilustracja z zasobów domeny publicznej (Public Domain), licencja CC0.

 

 

 

Zimowe palety kolorów na bloga

 

Nasze palety kolorystyczne znajdziesz w kocim miejscu na Pintereście. Jeśli Ci się przydadzą daj nam znać w komentarzu. Jeżeli chcesz żebyśmy stworzyły dla Ciebie spersonalizowaną paletę – napisz do nas na maila, z chęcią się tym zajmiemy.

Jak stworzyć paletę kolorów ze zdjęcia

 

Moim ulubionym narzędziem do przygotowywania kolorystyki stron internetowych oraz identyfikacje firmowych jest Coolors.co.

Wybrałam je z kilkunastu innych narzędzi i gruntownie przetestowałam. Pozwala zbudować paletę od podstaw jak również stworzyć ją na bazie zdjęcia. Zdjęcie można uploadować z dysku lub wkleić jego adres URL (wystarczy otworzyć dowolne internetowe zdjęcie w nowej karcie przeglądarki lub kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać „Kopiuj adres obrazu” z menu kontekstowego).

 

narzędzie do tworzenia kolorystyki on-line

 

Coolors.co pozwala na poprawki palety stworzonej na bazie obrazu. Kolory są wybierane automatycznie więc zdarza cię, że trzeba jakiś poprawić by tworzył harmonię. (Pamiętaj też o funkcjach poszczególnych kolorów, o czym pisałam wyżej.) Ponadto, możesz zapisać ułożoną paletę na swoim koncie bezpośrednio w witrynie lub na twardym dysku. Coolors.co generuje paletę w formie kolażu ze zdjęciem, samą paletę lub paletę w pełnych rozbarwieniach.

 

paleta, kolaż ze zdjęciem i rozbarwienie kolorów

 

Plik możesz wyeksportować w formie PNG, SVG (wektorowy), PDF i  kod sCSS.

Jako generator palet sprawdza się też Color Palette Generator. Choć jest on znacznie prostszy zdarza się, że tworzy lepsze kompozycje „z automatu”.

 

Przyjemniej zabawy z kolorami 😉

Jeśli uważasz, że artykuł może się komuś przydać, podziel się linkiem. Cześć 🙂