O motywie Monstroid2 napisałam artykuł całkiem niedawno. Niestety krótko potem zauważyłam, że podstawowe funkcje przestały działać, a support nie potrafi i nie za bardzo chce mi pomóc. Okazało się później, że na horyzoncie była zupełnie nowa wersja tego motywu, więc twórcy wspieraniem starszej nie zawracali sobie głowy. Czy tak powinno być? No nie wiem, ale być może TemplateMonster wyciągnie jakieś wnioski…

Monstroid2 - nowa wersja 2018

Monstroid2 – nowa wersja 2018

Nowa wersja Monstroid2 jest całkowicie przebudowana i oparta na zupełnie innym fundamencie. Znaczy to, że właściwie jest to całkiem nowy motyw i moim zdaniem powinien się inaczej nazywać, choćby Monstroid3. 
Teraz motyw oparty jest o builder Elementor, co uważam za spory krok naprzód. Użycie popularnego, rozwijanego i wspieranego buildera to dobra droga. Wg mnie. Elementor jest też o wiele bardziej intuicyjny w użyciu. Niestety wiąże się to z koniecznością przebudowy strony dla dotychczasowych użytkowników motywu.

Monstroid2 - nowa wersja z Elementorem

Zmianie uległa też licencja!

Od teraz motywu można używać tylko na jednej stronie, a nie tak jak kiedyś na dowolnej ilości. Szkoda, ale w sumie nie dziwi mnie to, jest to normalna praktyka. Za to nie trzeba co roku odnawiać licencji, płatność jest jednorazowa.

Poza standardowymi elementami pochodzącymi z buildera motyw ma dodatkowe, pochodzące z dodatku Jet. Rozbudowują znacznie możliwości:

  • dodatkowe elementy do wykorzystania podczas budowy strony builderem, również elementy do woocommerce
  • rozbudowane opcje menu
  • samodzielna budowa headerów i footerów, oraz przypisywanie ich dowolnym wybranym, lub wszystkim stronom
  • dodatkowe wizualne efekty jak parallax czy hotspots
  • samodzielna aranżacja układu stron
Monstroid2 - nowa wersja - elementy JET

Mamy też do wyboru gotowe układy stron i gotowe elementy do zaaplikowania na stronę. Szczerze mówiąc, nigdy jeszcze z takich gotowych układów nie korzystałam, ale może faktycznie dla osób niedoświadczonych może to być jakieś ułatwienie.
Chwilę zajęło mi rozpracowanie jak najlepiej i w pełni wykorzystać moc dodatków, ale da się! I można naprawdę dużo wyczarować bez ingerencji w kod.

Monstroid2 - nowa wersja 2018 gotowe skórki

Motyw oczywiście jest kompatybilny, a nawet więcej – przystosowany do Woocommerce. Przewidziane są style dla sklepu, specjalne sekcje i miejsca na sklepowe elementy, dodatkowe sekcje w builderze itd.

Monstroid2 - nowa wersja 2018 gotowy na woocommerce

Podsumowanie

Summa summarum, uważam, że motyw jest dobry.  Szczególnie dla osób, które są początkujące, albo potrzebują zbudować jedną stronę i nie chcą uczyć się wszystkiego od podstaw. ALE! to też nie takie hop siup, coś tam jednak o WordPressie wiedzieć trzeba, o tym jak działa i jakie mechanizmy nim kierują. Bez podstawowej wiedzy motyw może przytłoczyć mnogością opcji, które ostatecznie nie zostaną przez użytkownika wykorzystane.
Ogólnie rzecz biorąc, mogę w większości powtórzyć plusy, które wymieniłam w poprzedniej recenzji TUTAJ. Zmiana jest w większości na plus, ale… Szkoda, że jest to przeprowadzone w ten sposób. Dotychczasowi użytkownicy nie zostali ostrzeżeni o nadchodzących gruntownych zmianach. W ostatnim czasie w starej wersji wiele kluczowych funkcji (np. koszyk w sklepie) przestało działać, a support tylko rozkładał ręce. Uważam też, że skoro motyw jest praktycznie zupełnie nowy (z punktu widzenia użytkownika) mógłby nazywać się inaczej, żeby nie wprowadzać klientów w błąd, szczególnie jak będą szukać informacji w sieci i natkną się na artykuły i/lub rozwiązania dotyczące starej wersji. Jednak sam motyw mogę polecić, mi osobiście podoba się bardziej niż poprzednia wersja.