Ostatnio pojawiła się pierwsza część wpisu o podstawowych wtyczkach do WordPressa, dzisiaj czas na drugą – w rolach głównych: podstawowe darmowe wtyczki do WordPressa, ale tu już będzie więcej zabawy w dodatki i urozmaicanie stron, nie tylko nudne ale potrzebne podstawy 😉 

Spokojnie, nie będzie o kwiatkach latających za kursorem ani pływających rybkach! Będzie więcej zabawy, ale nadal trzymamy się przydatnych wtyczek, które urozmaicają stronę i dodają ciekawe funkcje.

WordPress Social Sharing Plugin – Social Warfare

baner wtyczki warfare

Wtyczka do udostępniania wpisów w social mediach. Aktualnie (lato 2018) używamy jej na naszym blogu. Działa bez zarzutu i fajnie się prezentuje. Można wybrać najbardziej popularne social media, zdecydować gdzie guziki mają się znajdować. Fajnym dodatkiem jest wbudowany „click to tweet”, czyli możliwość wpisania krótkiego tekstu z możliwością udostępnienia na twiterze. Wygląda to tak:

Podstawowe darmowe wtyczki do WordPressaKliknij, aby Tweetnąć

Shortcodes Ultimate

baner wtyczki Shortcodes Ultimate

Shortcody to takie skróty, które ułatwiają dodanie do wpisu lub strony poszczególne elementy, jak kolumny, akordeon, lista itd. Dzięki tej wtyczce zróżnicujesz swoje podstrony, dodasz ciekawe dodatki, wszystko wyda się bardziej interesujące. Warto potestować sobie jej możliwości, bo daje ich naprawdę sporo.


NextScripts: Social Networks Auto-Poster

baner wtyczki nextscripts

To wtyczka, która po skonfigurowaniu będzie automatycznie publikowała Twoje posty w social mediach. Nie będziesz już musiał/a robić tego za każdym razem ręcznie. Można ustalić uniwersalne reguły albo samodzielnie ustawiać zajawki. Wtyczka pozwala też na ustawienie ponownej publikacji wpisu po jakimś czasie, żeby trochę przypomnieć starsze zakurzone wpisy. Można ją połączyć z wieloma platformami.


Instagram Feed

baner wtyczki instagram feed

Elastyczna wtyczka do wyświetlania konta instagramowego. Można go wyświetlać za pomocą widgetu lub shortcodu. W wielu motywach za jej pomocą wyświetlisz zdjęcia ze swojego instagrama w linii na dole strony, nad stopką. Można dość mocno manipulować tym w jaki sposób zdjęcia mają być wyświetlane, więc łatwo dostosować wygląd tej wtyczki do swojej strony.


Smush Image

baner wtyczki Smush Image

Wiele mówi się o optymalizacji stron. Częścią tej optymalizacji jest kompresja zdjęć. Najlepiej robić to przed załadowaniem ich na stronę (polecam wpis jak optymalizować zdjęcia do internetu), ale jeśli masz jakieś zdjęcia, które wymagają kompresji a są już od dawna na stronie, możesz zastosować wtyczkę Smush Image. Skompresuje ona już istniejące zdjęcia, a jeśli jej każesz będzie również na bieżąco kompresować nowo wgrywane zdjęcia i grafiki.


Comments – wpDiscuz

baner wtyczki Comments – wpDiscuz

Do niedawna w kwestii komentarzy królował Disqus. Niestety często na strona włącza swoje reklamy. Fajną alternatywą jest wtyczka wpDiscuz. Nie działa ona na takiej samej zasadzie, nie zakłada się tu konta, przez co też nie można łatwo śledzić odpowiedzi na komentarze. Ale można zaznaczyć powiadomienia na maila o odpowiedziach. Discuz rozszerza mocno możliwości podstawowych WordPressowych komentarzy i jest przygotowany pod wymagania GDPR.


Coś czuję, że to nie ostatnia część wpisów o polecanych przeze mnie wtyczkach 😉 Jest ich tyle, że naprawdę jest w czym wybierać, a ja ciągle testuję nowe.

To jak, zachęciłam Cię do wypróbowania którejś z wtyczek? Jeśli coś wpadło Ci w oko – warto wypróbować. A jeśli wpis Ci się spodobał możesz podzielić się nim ze znajomymi w social mediach 😀