Obiecałam niektórym przewodnik o tym jak samemu „skalibrować” monitor 🙂 Gdy uzbroisz się w pokłady cierpliwości i trochę czasu, to te wskazówki pomogą Ci zoptymalizować obraz wyświetlany przez Twój monitor.

W tym artykule przedstawiam opis jak poradziłam sobie ze swoją stacjonarną maszyną gdy wszystkie ustawienia monitora zostały przypadkowo skasowane. Jeśli zajmujesz się grafiką lub publikujesz zdjęcia (zwłaszcza jeśli przygotowujesz zdjęcia do druku) to niestety nie ominie Cię konieczność profesjonalnej kalibracji za pomocą urządzeń zewnętrznych (kolorymetru). Możesz zamówić taka usługę lub wypożyczyć kalibrator. Jednak jeśli chcesz zoptymalizować ustawienia doraźnie (jak ja), lub nie potrzebujesz aż tak dokładnych odwzorowań to ten tutorial „krok po kroku” powinien Ci pomóc samodzielnie „skalibrować” monitor. Jak słusznie zauważył jeden ze speców od designu, proces ten jest jedynie poprawianiem ustawień i nie można poniższych czynności nazwać kalibracją ponieważ ta opiera się na pomiarach. W naszym wypadku miernikiem będzie jedynie Twoje oko 😉

 

 

Optymalizacja ustawień monitora

 

Cały proces składa się z dwóch części, podczas nich zmienisz ustawienia monitora za pomocą wbudowanego menu oraz zmienisz ustawienia wyświetlania obrazu z pomocą darmowego programu. Wszystkie wprowadzane zmiany będą odwracalne, jednak stanu sprzed regulacji podstawowych ustawień dostępnych z menu monitora (przyciskami pod, lub z boku monitora) prawdopodobnie nie będziesz mógł zapamiętać. Każdy monitor ma funkcję autoustawienia i w razie czego możesz je zawsze przywrócić. Radzę również przetestować te auto-ustawienia, możliwe że rozwiążą problem, jednak skoro to czytasz to pewnie nie w pełni Cię satysfakcjonuje efekt 😀 Do dzieła!

 

 

1 – Test poprawności wyświetlania monitora

(Eizo monitor test – online)

 

Ten test umożliwi Ci sprawdzenie sprawności i możliwości Twojego wyświetlacza oraz częściową ich korektę. Warto go przeprowadzić, dzięki niemu dowiesz się na ile poprawnie pracuje Twój sprzęt (może jest już zużyty, albo pojawiły się deformacje obrazu). Część tablic wzorcowych umożliwi Ci wykonanie regulacji przy użyciu panelu monitora. Pierwsze punkty są bardzo istotne, nie pomijaj ich. Jeśli dotąd nie dbałeś o warunki dookoła biurka, tym razem zrób to.

otoczenie kalibrowanego monitora

 1. Wyczyść monitorek z kurzu i brudów
 2.  Usiądź z twarzą na wprost monitora, a ekran ustaw prostopadle do linii wzroku
 3.  Odsłoń rolety w pokoju. Jeśli jest wieczór, poczekaj do rana, sztuczne światło może wprowadzić przekłamania i jutro okaże się, że jednak nie uzyskałeś optimum. Sprawdź czy słońce nie pada bezpośrednio na monitor i czy nic nie odbija się od ekranu (Twoja jaskrawa bluzka też może przekłamywać obraz :D)
 4. Zresetuj ustawienia monitora do auto i powyłączaj ewentualne zewnętrzne programy do kontroli obrazu.
 5. Uruchom test ze strony Eizo  zaznaczając wszystkie możliwe testy –  przetestujmy co można 😉
 6. Po lewej stronie jest nawigacja, możesz operować również strzałkami góra/dół. Opisy kolejnych testów ze wskazówkami znajdziesz na dole ekranu.
 • Test pattern, czyli ekran wzorcowy. Sprawdź czy koła są foremne i czy widać wszystkie kwadraty. Jeśli nie, użyj przycisków panelu regulacyjnego monitora żeby wycentrować obraz i ustawić dobre proporcje. Skontroluj czy linie przebiegają równo i nie robi się „rybie oko” lub obraz nie jest zniekształcony w drugą stronę. Te błędy również zwykle można skorygować z poziomu panelu.
 • Kolejne 5 tablic służy do sprawdzenia czy nie ma na matrycy uszkodzonych pikseli
 • Uniformity, czyli test na jednolitość wyświetlania (tzw. liniowość) Nie ma możliwości korekcji tych błędów z poziomu panelu monitora. Niektóre monitory nie są zbyt liniowe, sprawdź czy na ekranie nie ma jakichś gradientów lub plam.
 • Różnicowanie kolorów. Test dzięki któremu sprawdzisz nie wiadomo co 🙂 Dowiesz się tylko jakie możliwości ma kompleks „Twój monitor-Twoje oko”. Wpisz we wszystkie pola tą samą wartość np. 128 a potem wybierz jedno pole i zmień wartość o kilka jednostek. Dowiesz się jaka jest wartość graniczna różnicowania kolorów (na skali 256 kolorów RGB, czyli 16,77 miliona kolorów tzw. „full color”). Możesz mieć różną zdolność różnicowania odcieni w wypadku różnych barw. Profesjonalnie ten test przydatny jest tylko w przypadku posługiwania się kolorymetrem.
 • Gradienty – obrazy w tym wzorniku pomogą Ci sprawdzić zarówno płynność przejść tonalnych jak i błędy w matrycy. Przesuń suwak trochę w lewo i sprawdź czy linie które się pojawiły między stopniami nie są gdzieś przerwane.
 • Ostrość. Spróbuj regulacji z poziomu panelu monitora, jeśli jest u Ciebie dostępna, dostosuj ostrość i sprawdź jej równomierność na całym ekranie.
 • Viewing Angle, czyli kąty patrzenia. Zmień kąt patrzenia na ekran przesuwając się względem niego w pionie, a następnie w poziomie. Im większa zmiana kąta przy zachowaniu oryginalnej widoczności tym lepiej. Tej własności monitora nie wyregulujesz bo zależy tylko od jego fizycznych możliwości.
 • Gamma – parametr wyświetlania środkowych tonów barw. Tym testem sprawdzisz jaki jest współczynnik gamma Twojego monitora. Jeśli używasz systemu Windows, jest on przystosowany do wyświetlania obrazu na monitorach o współczynniku 2,2, w systemie Mac OS kolory są optymalnie odwzorowane przy wartości 1,8 współczynnika. Krzywą gamma będziemy optymalizować w drugim etapie.
 • Ostatni test mierzy czas reakcji monitora. Zwykle nie pracuję z animacją więc nie mam tu szerokiego zasobu wiedzy. Nie będzie ona jednak przydatna gdyż parametrów tych nie można zmienić.

 

 

Tutorial optymalizacji ustawień monitora. Samodzielna kalibracja monitora za pomocą darmowego programu. Krok po kroku

2 – Czarodziej kalibracji

(Monitor Callibration Wizard 1.0)

 

Zanim poproszę Cię o ściągnięcie programu który umożliwi przeprowadzenie drugiego etapu – podsumujmy. W tej chwili powinieneś mieć:

 • wycentrowany, w pełni widoczny obraz o prawidłowych proporcjach
 • prawidłową krzywiznę, czyli płaski, równy obraz na ekranie
 • prawidłową ostrość

 

W celu dostosowania temperatury barwowej ponownie włącz menu panelu monitora. Jeśli w menu znajdziesz opcje dotyczące temperatury barwowej, ustaw wartość 6500 K. Jeśli jej nie ma, można uznać, że monitor ma na stałe ustawioną taką temperaturę obrazu. Teraz możesz pobrać Wizarda i zoptymalizować krzywą gamma.

 1.  Uruchom program i ustaw jasność i kontrast zgodnie ze wskazówkami. Później pokażę Ci jak zrobić to lepiej. W celu poprawnego ustawienia gammy musisz jednak ustawić te parametry według zaleceń programu.
 2. Optymalizacja krzywej gamma
 • Suwaki z lewej strony. Na tym etapie postaraj się o dużą dokładność. Jeśli używasz myszy z przełącznikiem DPI, ustaw na najniższą pozycję. To ułatwi Ci precyzyjniejsze operowanie suwakiem.

– górny przesuń maksymalnie w lewo, aż zauważysz różnicę pomiędzy dwiema połówkami czerwonego kwadratu (będzie to bardzo niewielki ruch)

– dolny suwak przesuń maksymalnie w prawo i pozostaw w pozycji, w której pojawi się różnica pomiędzy połówkami czarnego kwadratu.

 • Pozostałe suwaki ustaw kolejno tak, żeby środek i ramka każdego kwadratu jak najbardziej zlewały się ze sobą. Pomóż sobie oddalając głowę od ekranu i mrurząc oczy.
 • Zrób to samo dla wszystkich trzech kolorów RGB
 • Przejdź dalej

W tym momencie powinieneś mieć podgląd na krzywiznę gamma. Możliwe, że różni się ona od poprzedniej idealnej. Jeśli postarałeś się o optymalne warunki i masz dobry wzrok, nowa krzywa powinna przynieść efekt w postaci płynniejszych gradientów i lepszego różnicowania kolorów. Nowe ustawienia możesz przetestować, zostaną włączone na 15 sekund.

 

Możesz w tym czasie uruchomić kilka plansz i sprawdzić czy kolory wyświetlane są prawidłowo:

Zwróć szczególną uwagę na odcienie szarości, jasność i kontrast jeszcze będziesz mógł poprawić.

 

Jeśli wszystko jest ok, nazwij profil i zapisz do pliku. Gdy zaznaczysz opcję u dołu, to nowy profil ustawień będzie uruchamiany przy każdym uruchomieniu komputera.

Monitor Callibration Wizard tutorialNa koniec postarajmy się jeszcze o dobre ustawienie jasności oraz kontrastu. Nie wiem jak jest w Macintoshach, ale w Windowsie jest całkiem sprawnie działające narzędzie do ustawiania jasności i kontrastu. Wpisz w pasek wyszukiwania menu start „kalibruj kolor na ekranie” (w Windows 7, wcześniej nazywało się to chyba „kalibracja monitora”), wybierz narzędzie i postępuj zgodnie ze wskazówkami.

 

U mnie ta metoda sprawdziła się na, powiedzmy 4+. W zielonym mam małe różnicowanie saturacji, więc nie ominie mnie kalibracja za pomocą kolorymetru. Cieszę się jednak, że na tą chwilę nie ma zafarbów i szary jest szarym w całym spektrum od bieli do czerni. Daj znać w komentarzu jak sprawdziło się u Ciebie. Jak uważasz tą metodę za wartościową – podziel się linkiem 😉