Dzielimy się wiedzą!

Zapoznaj się z naszą ofertą!

Poznajmy się bliżej! Zobacz

Posted by Sierpień 30, 2017 WWW No Comments

Strona responsywna | co to jest i czemu jest Ci potrzebna?

Co to jest strona responsywna?

„Strona responsywna” może dla niektórych brzmieć zagadkowo. Na dodatek pojawiają się też inne nazwy, np. strona mobilna albo strona RWD. Czy to jest to samo?

Tytułem wstępu opowiem bardzo krótką historię stron internetowych:

  • Pojawiły się pierwsze strony internetowe.
  • Strony były oglądane zawsze na ekranie monitora starego typu (CRT), któremu bliżej do kwadratu niż prostokąta.
  • Wraz z pojawieniem się monitorów z ekranami LCD o bardziej panoramicznych wymiarach, strony musiały zmienić się aby wykorzystać całą dostępną szerokość ekranu.
  • Aktualnie ponad połowa (i liczba ta rośnie) użytkowników korzysta z internetu za pomocą różnych urządzeń mobilnych, głównie telefonów i tabletów.

Oczywiście, to duże uproszczenie, ale z grubsza tak to wygląda. Prognozy mówią, że internauci będą szli z tym nurtem, a niedługo większość z nich korzystać będzie z internetu tylko za pomocą telefonu lub tabletu.

Co ma do tego responsywność? Responsywność to dynamiczne dostosowanie tego co jest wyświetlane na ekranie w zależności od jego wymiaru. Dlatego wiele stron aktualnie inaczej wygląda na monitorze komputera a zupełnie inaczej w telefonie.

Co by było, gdyby nikt nie wymyślił, że strony mogą być responsywne?

strona responsywna

Na przykładzie naszej strony doskonale widać jaki byłby to koszmarek. Na ekranach komputerów wszystko jest ok. Na tablecie zaczyna się robić ciasno, literki są małe i ciężko trafić palcem w konkretny guzik lub link. Na telefonie strona jest w ogóle nieczytelna, w nic nie da się trafić, jednym słowem jest bezużyteczna i każdy z niej ucieka jak najszybciej. A tego nie chcemy, bardzo nie chcemy. Na naszej stronie internauta ma spędzić jakiś czas, znaleźć informacje, których potrzebuje, przejść na inne podstrony, a w końcu skontaktować się z nami – a nie uciekać…

Żeby poszczególne sekcje były czytelne nawet na małych urządzeniach potrzebna jest właśnie responsywność. W skrócie rzecz ujmując robi się to tak, że dzieli się stronę na konkretne bloki treści i ustala się inny układ tychże w zależności od tego na jakim ekranie są wyświetlane.

strona responsywna schemat

Na szczęście KotKreator jest responsywny, bo chcemy, żeby każdy internauta trafiający do nas mógł korzystać z czytelnej strony, swobodnie się po niej poruszać i łatwo znaleźć to czego szuka.

Responsywność to dynamiczne dostosowanie tego co jest wyświetlane na ekranie w zależności od jego wymiaru.Kliknij, aby Tweetnąć

A co ze stronami mobilnymi i RWD?

RWD to nic innego niż skrót od Responsive Web Design. Czyli to właśnie to o czym od początku tego artykułu piszę. Strona mobilna to jednak coś innego.

Nie chcę tutaj wchodzić w dyskusję co jest lepsze i dlaczego. Chcę podkreślić, że strony mobilne to NIE jest to samo co strony responsywne. Różnice są fundamentalne:

Strona responsywna – zmienia układ treści dostosowując go do wielkości ekranu, na którym jest wyświetlana. Zachowuje oryginalne kolory strony, fonty, grafiki i indywidualne cechy, które budują charakter strony

Strona mobilna – jest od początku zaprojektowana pod kątem urządzeń mobilnych, może być zupełnie inna niż strona stacjonarna. Buduje się ją z myślą o jak najmniejszym koszcie poboru danych dla użytkownika, więc strona może wydawać się uboga, bo ogranicza się grafiki, layout itd.

 

Dzięki RWD nasza strona wygląda tak:

strona responsywna dobra

Na każdym urządzeniu kolory, grafiki i treść jest taka sama, ale zmienia się układ. Dzięki temu teksty są wyraźne zarówno na monitorze komputera jak i na telefonie. Swobodnie można poruszać się pomiędzy stronami, łatwo trafić w guziki i linki.

Dlaczego potrzebujesz responsywnej strony?

Po pierwsze dlatego, że zależy Ci na Twoich odbiorcach i chcesz, żeby jak najlepiej korzystało im się z Twojej strony. Wtedy będą na nią wracać i ją polecać co przełoży się pozytywnie na pozycjonowanie i na konwersję. Ale to nie wszystko.

Google od pewnego czasu oficjalnie promuje strony przyjazne urządzeniom mobilnym. Responsywność jest tutaj wysoko oceniana, ale ważne są też inne aspekty, jak szybkość ładowania, lekkość strony itd. Możesz sprawdzić czy Twoja strona spełnia warunki Google TUTAJ. Oznacza to tyle, że pierwszeństwo wyświetlania w wynikach wyszukiwania będą miały strony, które według ich wytycznych spełniają kryteria strony przyjaznej urządzeniom mobilnym.

 


 

My oczywiście też robimy responsywne strony, a to kilka przykładów z naszego portfolio:

 


Jeśli podobał Ci się wpis podziel się nim w social mediach lub polajkuj, Kot Kreator będzie bardzo wdzięczny!