Nowy rok, nowe postanowienia. Sporo ludzi teraz tworzy listy swoich celów, robi noworoczne postanowienia. A Ty?
Niezależnie od tego czy też stawiasz sobie w tym okresie nowe cele czy też nie – warto zacząć od drobnych kroków i pozytywnych nawyków.

Spokojnie! Nie zmieniamy profilu na motywacyjno-couchowy 😛 Zostajemy w temacie biznesu, WordPressa i prowadzenia własnej firmy. Dzisiaj chcę przedstawić Ci kilka dobrych nawyków, których warto się trzymać jeśli prowadzisz stronę na WP – obojętnie czy to blog czy strona firmowa lub sklep internetowy.

WordPress – dobre nawyki | 9 kroków do wordpressowego szczęścia

1 Kopia zapasowa – to podstawa. I owszem, Twój hostingodawca pewnie robi kopie zapasowe. Jednak co będzie wtedy gdy -odpukać!- serwery firmy trafi szlag, albo firma w ciągu 1 dnia zawinie się i zniknie? Przezorny zawsze ubezpieczony, lepiej mieć własną kopię zapasową strony. A już na pewno trzeba ją zrobić przed wprowadzaniem zmian na stronie, typu instalacja wtyczek lub aktualizacja.
Na szczęście istnieją naprawdę dobre wtyczki, które zrobią taką bazę za nas. Ja polecam BackWPup, pozwala ona na zautomatyzowanie backupu oraz przesłanie go np. do Dropboxa. Ma też szereg innych przydatnych funkcji. Polecam również UpdraftPlus, ta wtyczka również ma rozbudowane funkcje, pozwala na automatyzację i zapis backupu na zewnętrznych dyskach np. Dropbox lub Google Drive. Obie wtyczki mają wersje bezpłatne i płatne, przy czym już w wersji bezpłatnej oferują wystarczające rozwiązania.

Pamiętaj, żeby zrobić kopię plików strony ORAZ bazy danych!

2 Aktualizacje – jak już mamy kopię zapasową strony możemy przystąpić do aktualizacji. Aktualizacje SĄ KONIECZNE, żeby zachować bezpieczeństwo i poprawne działanie strony. Może się zdarzyć, że po aktualizacji coś nie będzie działało, to są chwilowe błędy np. wtedy kiedy sam WordPress został zaktualizowany a kluczowe wtyczki jeszcze nie i coś nam się „gryzie”. Ale po to mamy właśnie kopię zapasową, żeby szybko ją przywrócić, a do aktualizacji wrócić za jakiś czas. Niemniej jednak aktualizacje są bardzo ważne i nie wolno ich lekceważyć. Nie bój się w razie problemów lub wątpliwości poprosić o pomoc Twojego hostingodawcę, jeśli to porządna firma – pomogą. A jeśli niezbyt porządna, to może warto przenieść się do takiej, która pomaga swoim klientom.

Aktualizujemy samego WordPressa, wtyczki/pluginy oraz motywy, nawet te nieużywane!

3 Przegląd wtyczek – warto co jakiś czas przejrzeć swoje wtyczki. Nie demonizuję ich, uważam, że są po to, żeby ich używać. Czasem jednak warto krytycznie przyjrzeć się niektórym i zastanowić się czy są na naszej stronie naprawdę potrzebne. Może masz kilka wtyczek, których funkcje się pokrywają i niepotrzebnie dublują? Jeśli masz wtyczki, których nie używasz lepiej je usunąć, są niepotrzebnym obciążeniem i potencjalnym zagrożeniem dla strony. Warto też przyjrzeć się aktualizacjom naszych wtyczek, bywa tak, że niektóre zostają porzucone przez twórców, nie są aktualizowane a co za tym idzie, spada ich bezpieczeństwo a rośnie ryzyko awarii. Jeśli tak się stało, lepiej poszukać zamiennika dla danej wtyczki.

Wordpress dobre nawyki | czyli jak dbać o stronę www

4 Usuń lub zaktualizuj przestarzałe posty – dość często jest tak, że piszemy post, który nie jest uniwersalny i ponadczasowy. Jak wrócisz do niego po jakimś czasie, kilku miesiącach lub latach, może okazać się bez sensu. Czasem lepiej takie posty usunąć (wtedy zainteresuj się przekierowaniem 301!). Jeśli nie chcesz podejmować tak radykalnych kroków możesz wpis zaktualizować, sprawdzić linki wychodzące, polecane rozwiązania itd. Jest to czasochłonne, nie ma się co oszukiwać, ale dzięki temu czytelnicy, którzy trafią na dany wpis nie odejdą zniesmaczeni przestarzałą treścią. A zatrzymać u siebie internautę to właśnie to o co nam wszystkim chodzi!

5 Przekierowanie 301 – pod tą magiczną nazwą kryje się informacja dla przeglądarek, że dana strona czy podstrona została na stałe przeniesiona pod nowy adres. Jeśli usunęliśmy przestarzałe posty albo zmieniliśmy adresy wpisów (np. usuwając z nich datę lub po prostu zmieniając ich treść) wszelkie linki rozsiane gdzieś po sieci będą prowadziły prosto donikąd, a to negatywnie wpływa na pozycję strony w wynikach wyszukiwania. Dlatego, żeby uniknąć znanego Error 404 robi się właśnie przekierowanie 301, wtedy internauta nie odbije się od naszej strony tylko zostanie zgrabnie przekierowany do wybranej przez nas treści. Takie przekierowanie można zrobić za pomocą pliku .htaccess, jeśli jednak nie czujesz się na siłach – jest do tego dobra wtyczka: Redirection.

6 Przegląd SEO – przy generalnych porządkach warto pamiętać o SEO. Być może nie zawsze miałaś/eś świadomość istnienia takiego tworu. Warto w takim razie cofnąć się do wartościowych wpisów, które mogą przyciągnąć do Twojej strony internautów i przeanalizować je pod kątem SEO, poprawić co nieco. A jeśli nadal na temat SEO niewiele wiesz, polecam się przyjrzeć tematowi, bo aktualnie bez tego w internetowym świecie ani rusz!

Wordpress - dobre nawyki przekierowanie 301

7 Niedziałające linki – na pewno zdarzało Ci się linkować do innych stron we wpisach lub na stronach. Jeśli swoją stronę prowadzisz już długo z pewnością część z tych linków przestała działać. Powody mogą być różne, może dana strona przestała działać, albo ktoś zmienił strukturę linków i nie zadbał o dobre przekierowania, możliwe, że ktoś usunął dane zasoby. Bo mówiąc o linkowaniu mam też na myśli obrazki! Jest do tego na szczęście fajne narzędzie, konkretnie wtyczka, która sprawdzi wszystkie linki na naszej stronie i powie kiedy nie działają – Broken Link Checker.

8 Rewizja strony „O mnie” – wiem, że dla wielu osób stworzenie tej strony jest trudne, dlatego jak już raz to zrobią nie chcą do niej wracać. Ja jednak zachęcam do powrotu od czasu do czasu. Czas płynie szybko, a nasze życie się zmienia. Może warto zaktualizować informacje zawarte na tej stronie? Coś usunąć a coś innego dodać? Sprawdź też w statystykach jak internauci reagują na nią, czytają do końca czy uciekają gdzie pieprz rośnie? Badania pokazują, że strona „O mnie” jest bardzo ważna, internauci nadal jej poszukują, bo lubią wiedzieć z kim/czym mają do czynienia. To może być miejsce, które zdecyduje o tym czy klient zdecyduje się na Twoje usługi lub produkty. A jeśli myśl o pisaniu o sobie przyprawia Cię o migotanie przedsionków może warto zastanowić się nad zleceniem tego profesjonaliście? Copywriterzy czekają!

9 Sprawdź czy wszystko działa – samodzielnie lub poprzez kogoś bliskiego. Strona musi działać, być prosta w obsłudze i skracać ilość klików jak tylko się da. To logiczne, nikt nie lubi mozolnych procesów i niedziałających „usprawnień”. Dlatego od czasu do czasu musisz sprawdzić wszelkie funkcjonalności, które masz na stronie. Chodzi mi o takie sprawy jak formularz kontaktowy, zapis na newsletter itd., a jeśli masz sklep internetowy to musisz prześledzić całą ścieżkę zakupową, czyli po prostu kupić coś od siebie. Poprawne działanie strony jest kluczowe!

Poprawne działanie strony jest kluczowe! Sprawdź czy wszystko śmigaKliknij, aby Tweetnąć

Początek roku to dobra okazja, żeby zacząć wprowadzać te nawyki w życie, ale tak naprawdę czas nie ma znaczenia więc kiedykolwiek trafiłaś/eś ten wpis – zacznij od dzisiaj! Powodzenia!

Pobierz DARMOWĄ checklistę!

CHECKLISTA 9 dobrych nawyków w WordPressie