Istnieją obrazy, zdjęcia, grafiki, które ogląda się z przyjemnością i takie, w których coś nie gra, denerwują lub pozostają niezauważone. Jeśli sam tworzysz ilustracje do tekstu, reklamy, robisz zdjęcia, czy choćby wybierasz zdjęcia ze stocków, przyjrzyj się wskazówkom poniżej. Dotyczą najważniejszej zasadzie w projektowaniu graficznym i fotografii. Dzięki niej skuteczniej wykadrujesz zdjęcia, ułożysz tekst z grafiką i dobierzesz ilustracje

Czym jest Złoty Podział

 

  • złoty podział (łac. sectio aurea)
  • złota proporcja
  • złoty sposób w geometrii
  • podział harmoniczny
  • boska proporcja
  • golden ratio
  • złota liczba

Złota proporcja miała wiele imion ale trudno się dziwić – jej historia sięga III w p n e. Już starożytni filozofowie, astronomowie, matematycy i artyści zastanawiali się dlaczego proporcja 1 do 1,618 jest tak często spotykana w świecie przyrody oraz świecie tworzonym przez człowieka. Nazywano ją magiczną, również boską, a to wszystko dlatego, że nikt nie umiał wytłumaczyć tej popularności. Nadal nikt nie umie tego zrobić 😀 Spotykamy ją w środowisku roślin (w układzie rozgałęzień, budowie kwiatów) oraz zwierząt i ludzi (proporcje ciała, budowa układu krwionośnego lub nerwowego). Możliwe też, że istnieje również związek między złotym podziałem, a ludzkim genomem, cyklem fal mózgowych i fizyką kwantową. Naukowcy nadal badają to i próbują zrozumieć.

 

Święta geometria - starożytna budowla zaprojektowana według złotego podziałuObraz-da-vinci-wedlug-w-zlotym-podzialeRównie fascynujące, i ważne z punktu projektowania grafiki, jest to, że ludzkie poczucie estetyki bardzo tą proporcję „lubi”. Artyści często, świadomie bądź nie,  stosują ją w swoich dziełach od wieków. Majestatyczne budowle starożytne z początku ery opierają się na proporcjach zbliżonych do golden ratio. Pomimo, że nauka o tej regule nie była wtedy jeszcze popularna. Za to już w Renesansie mieli istnego hopla na jej punkcie. Proporcje, geometria i złoty podział były tematem wielu rozważań artystów, naukowców i filozofów. Nie szukając daleko, spójrz jak Leonardo da Vinci wkomponował w spiralę Jana Baptystę.

 

Złoty podział to prosta zasada oparta na stosunku dwóch wymiarów. Stosowanie jej zapewnia harmonię proporcji i równowagę wizualną w tworzonym przez nas projekcie.Kliknij, aby Tweetnąć

 

 

Spirala idealnych proporcji

Muszla ślimaka, a także spirala złotego podziału, to spirale logarytmiczne. Ich kolejne części (łuki) różnią się jedynie wielkością. Złota spirala jest szczególną z nich. Co 90° rozmiar elementu zwiększa się zawsze +/- 1,618 raza. Liczbę 1,618 nazywamy φ (phi)

1,618=φ (phi)

Liczba φ ma ścisły związek z liczbami ciągu Fibonacciego:

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181…

spirala-fibonacciego-zloty-podzialSuma liczb następujących po sobie jest równa następnej liczbie w ciągu, a stosunek mniejszej do większej jest przybliżoną wartością phi. Na obrazku z lewej strony zilustrowane są długości boków kwadratów (długości kolejnych elementów spirali). Zaczynając od środka ślimaka pojawiają się liczby ciągu Fibonacciego.

Złotą Proporcję można zastosować już na etapie tworzenia nowego obrazka, mianowicie ustalając właśnie jego proporcje. Możesz posłużyć się  kalkulatorem złotej proporcji on-line.

 

 

 

Praktyka – złota spirala w grafice i fotografii

złoty podział - siatka mocnych punktów w fotografii i grafice

Zielone kropki dzielą przestrzeń według proporcji Golden Ratio, czyli w stosunku 1 : 0,618. Nasz wzrok skupia się właśnie w tych okolicach. Umieszczając w nich najważniejsze elementy kompozycji możemy być niemal pewni, że całość będzie przyjemna dla oka i unikniemy wrażenia, że coś jest krzywo.

grafika według złotego podziałuWarto też szerzej korzystać z linii siatki. Kadr zyskuje gdy linie poziome i pionowe znajdujące się na fotografii pokrywają się z liniami siatki, czyli przecinają któryś z zielonych punktów. To może być linia horyzontu albo np. wysokie drzewo.

Dodatkowa wskazówka dla Ciebie: miejsce, w którym muszla się otwiera, jest też dobrym miejscem otwarcia przestrzeni w fotografii. Możesz w tym obszarze umieścić np. niebo, jakąś większą przestrzeń, coś  co w domyśle ma swoją kontynuację poza kadrem.

Co zrobić z fotografiami kwadratowymi? W tym przypadku pomocna jest siatka z trójpodziałem. Właściwie jest tak prosta, że można ja stworzyć w wyobraźni. Wystarczy podzielić zdjęcie równo na 3, zarówno w pionie i w poziomie, punkty przecięcia linii będą mocnymi punktami.

 

 

Z siatką złotej proporcji trzeba trochę poeksperymentować

I nauczyć się o niej pamiętać. Jeśli dotychczas robiłeś zdjęcia tylko na wyczucie, to gwarantuję Ci, że szybko przyzwyczaisz się do nowego spojrzenia i widząc efekty, już podczas łapania kadru chętnie sobie o niej przypomnisz. Możesz wypróbować aplikację na telefon cam0.618. Dzięki niej podczas robienia zdjęć będziesz mieć na żywo nałożoną siatkę. W appce łatwo zmienia się siatki i obraca szablon spirali. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem iPhona zerknij na ten filmik o sposobach na dobre zdjęcia, w drugim punkcie pokazane jest jak włączyć siatkę z trójpodziałem.

 

W zakładce Pobierz! dostępne są –

siatki ze złotym podziałem, spiralą Golden Ratio i trójpodziałem  (klik!)

 

Jeśli uważasz artykuł za wartościowy – skomentuj lub podziel się linkiem ze znajomymi 🙂

Na zakończenie mały spektakl – taniec matematyki z naturą 🙂 Przyjemności.

 

NATURE BY NUMBERS from Cristóbal Vila on Vimeo.